بکارگیری مهندسی ارزش در شهرداری

  به گزارش مهر، دکتر محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاح طرح جامع فرهنگ سازی مهندسی ارزش شهرداری تهران (فراشهر) با بیان این مطلب گفت : اخیرا در سفری که به داووس داشتم چند موضوع را به روش مهندسی ارزش مورد بحث قرار دادند که به نظر من ما از جهت فکری و توانمندیهای علمی و خلاقیت نه تنها چیزی کمتر از آنها نداریم بلکه یک گام جلوتر هم هستیم .

  به گفته وی اگر حرکتها و برنامه های خود را بر پایه مسایل و نگاه علمی استوار نکنیم این پایه ، پایه محکمی نیست .

  قالیباف با اشاره به اینکه تغییر در همه بخشها و علوم وجود دارد و در زندگی همه ملموس است، گفت : یکی از مشکلات امروز جامعه ما این است که در همه حوزه ها خواسته یا ناخواسته در مقابل تغییرات مقاومت می کنیم اما به نظر من باید تغییرات را بپذیریم و در مقابل آن مقاومت نکنیم .

  شهردار تهران افزود : تغییر و تحول لازمه زندگی است و اگر ما بر موج تغییرات سوار شدیم باید قسمتهایی را که منطبق با خواسته ها و باورهایمان نیست به سمت جایی که از دید ما مثبت است هدایت کنیم و منفعلانه با تغییرات برخورد نکنیم .

  وی در ادامه گفت : بر این باورم که مهندسی ارزش یک موضوع صرف مدیریتی نیست، یعنی اینکه اگر بخواهیم زنجیره ای از ارزش فراهم کنیم و عواملی که می تواند ما را از مطلوبیت خود جدا کند و بین ما و مطلوبیت ما فاصله بیندازد را از خود دور کنیم این بیشتر شبیه به یک باور و تفکر است تا یک خصلت و تکنیک مدیریتی .

  شهردار تهران ادامه داد : اینکه می گویند باید مشتری محور حرکت کرد و قبل از هر کاری خود را جای ذینفع قرار دهیم قبل از اینکه تصمیم مدیریتی باشد یک باور، تفکر و ارزش است و البته نیاز به فرهنگ سازی دارد .

  به گفته قالیباف مهندسی ارزش در واقع باید تلاش کند اول به گونه ای پیش رود که روحیه و فرهنگ ایثارگری را حاکم کند .

  وی با بیان اینکه مهمترین موضوع در هر عرصه ای عنصر انسان است، گفت : اگر در مهندسی ارزش به این موضوع توجه کنیم می توانیم از سلسله عناصر مثبت زنجیره ارزش درست کنیم و عناصر و عوامل منفی را جدا کنیم، در غیر این صورت با صرف آموزش و بسترسازی چنین کاری امکانپذیر نیست .

  قالیباف ادامه داد : باید این باور و فرهنگ برای من و کلیه مدیرانی که به شکل مستقیم و غیرمستقیم با شهرداری در ارتباط هستند به وجود بیاید که اموالی که امروز در شهرداری در اختیار ما است، - البته بر اساس باورهای دینی اموال بیت المال مهمتر از اموال شخصی است - همانند اموال شخصی ما است و به همان اندازه باید به آنها توجه کنیم .

  وی ریشه و پایه و اساس اکثر پیشرفتهای علمی کشوررا متعلق به دوران دفاع مقدس دانست و گفت : ای کاش می‌توانستیم روحیات دوران دفاع مقدس و انقلاب را در رابطه میان کارفرما و پیمانکار و مشاورو عامل چهارم ایجاد کرد چرا که این فضا زنجیره‌ایی از ارزش و مطلوبیت را فراهم می‌کند .دفعات مشاهده: 4869 بار   |   دفعات چاپ: 1457 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 176 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن مهندسی ارزش ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Society of iranian value engineering

Designed & Developed by : Yektaweb