برگزاری همایش چهارم

چهارمین همایش ملی مهندسی ارزش با حضور حداکثری علاقه مندان در 2 سالن مجتمع امام خمینی(ره) دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار گردید.
دکتر محمد سعید جبل عاملی ریاست محترم دانشگاه علم و صنعت ایران ضمن بیان خوشامد گویی و بیان دستاوردهای به کارگیری مهندسی ارزش، ضرورت به کارگیری مهندسی ارزش را تبیین نمود.

نایب رییس انجمن مهندسی ارزش ایران افزود، در سال‌های آغاز برنامه چهارم توسعه، آمارهای نگران کننده‌ای از پروژه‌های عمرانی کشور داشتیم و گمان می‌رفت طولانی‌ شدن مدت اجرای پروژه‌ها، صرفا به دلیل کمبود اعتبارات است در حالی که با مهندسی ارزش دیدیم عمده‌ترین دلیل، ضعف مدیریت پروژه‌های عمرانی بوده است و در سال های اخیر دیدیم که زمان  و هزینه اجرا با استفاده از مهندسی ارزش، به صورت قابل توجهی بهینه شده اند.

  وی گفت: در برنامه سوم و چهارم توسعه، ‌الزامات قانونی فراهم شد ولی آیین‌نامه‌های اجرایی به نحو مطلوب در دستور کار سازمان‌ها قرار نگرفت.

  دکتر جبل‌عاملی تاکید کرد: همواره استدعای ما از مسئولان تصمیم‌ساز کلان کشور این بوده که بسترهای قانونی لازم را برای تحقق اجرای مهندسی ارزش حداقل در پروژه‌های عمرانی کشور فراهم کنند و امیدواریم با مواد بسیار خوب برنامه پنجم آیین‌نامه‌ها و بسترهای قانونی لازم برای کار در این حوزه ایجاد شوند.  

 سپس اسفندیار رحیم مشایی مشاور و رئیس محترم دفتر ریاست جمهوری مهندسی ارزش را رویکرد موثری خواند که در کشورهای شرقی و همچنین کشور ما به تازگی مطرح شده است.
وی با اشاره به فعالیت های کشورهای غربی در حوزه مهندسی ارزش بیان داشت: مهندسی ارزش با اتکا به ریاضیات و تلفیق آن با خلاقیت اتفاق بزرگی را در کشور ایجاد کرده است.  مشایی با بیان اینکه مهندسی ارزش خلاقیت و نوآوری را درپی خواهد داشت که توانایی ریسک بالا را می طلبد، اظهار داشت: با انجام مهندسی ارزش بهره وری رشد یافته و انسان تمایل به کارهای بزرگ و پرمنفعت را پیدا می کند. وی یادآور شد،دولت باید در تمامی عرصه ها توسعه مهندسی ارزش را حمایت کند که امروزه این آمادگی در دولت دهم وجود دارد.

AWT IMAGE
در ادامه خداداد واحدی، دبیر همایش ملی مهندسی ارزش افزود: ‌در اقتصاد مبتنی بر دانش امروز تکنیک های موثر از جمله ارزشمندترین سرمایه ها محسوب می شوند. وی گفت: نتایج پژوهشی سازمان های پیشرفته جهان نشان دهنده رشد بکارگیری تکنیک های سیستماتیک است.
واحدی مهندسی ارزش را چهارچوبی مطمئن برای تصمیم گیری براساس کار تیمی خواند و گفت: هدف اصلی این متدولوژی حذف هزینه های غیر ضروری بدون کاهش کیفیت در محصول است. دبیر همایش ملی مهندسی ارزش تصریح کرد:‌ مهندسی ارزش با تاکید بر خلاقیت می تواند نقش عمده ای در عرصه جهانی و ایجاد انگیزه و اعتماد متقابل ایجاد کند. وی یادآور شد: امروزه در کشور پروژه ها ملی بسیاری در حال اجرا است که موجب کاهش هزینه ها و بهبود عملکرد و کیفیت می شود.
سپس 8 مقاله برگزیده همایش توسط نویسندگان آن در دو نوبت صبح و بعد ازظهر ارائه گردید. همچنین در بعد از ظهر نشست تخصصی با موضوع به کارگیری مهندسی ارزش در استراتژی های کلان وزارت نفت توسط دکتر میر محمد صادقی، دکتر علی احمدی، دکتر جبل عاملی ارایه شد.
 در سالن شماره 2 نیز 3 سخنرانی کلیدی برگزار شد.
در پایان مراسم از مدیران عامل، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس، شرکت نفت سپاهان، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی، شرکت ملی نفتکش ایران و همچنین ریاست مرکز مطالعات و پژوهشهای لجستیکی و پژوهشکده حمل و نقل نیز تقدیر به عمل آمد.
تصویر و فیلم همایش به زودی در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.
AWT IMAGE               AWT IMAGE


دفعات مشاهده: 7843 بار   |   دفعات چاپ: 2510 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 305 بار   |   0 نظرCAPTCHA